  • Mfr # 1009R1824A2E10B4C1P6
  • Zoro # G9852446
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1009R1824A2E10B4C1P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
65 in
Step Width
16 in
Overall Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
67 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
67 in
Base Width
24 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Number of Steps
9
Step Tread
Antislip Vinyl
Color
Gray
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Weight
143 lb
Tread Type
Antislip
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 65 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No