  • Mfr # 1009R2632A1E10B4C2P6
  • Zoro # G3493108
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1009R2632A1E10B4C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
90 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
120 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
32 in
Overall Depth
67 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Base Width
32 in
Base Length
67 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
9
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Color
Yellow
Ladder Tread
Expanded Metal
Assembled/Unassembled
Assembled
Weight
166 lb
Series
Series 1000
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Tread Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No