  • Mfr # 1009R2632A1E20B4C1P6
  • Zoro # G9863104
/ea
See details
Platform Height
90 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1009R2632A1E20B4C1P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
77 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
67 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
67 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
ANSI, OSHA Compliant
Includes
Crutch Tips
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 77 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Includes Crutch Tips