  • Mfr # 1009R2632A6E20B4C2P6
  • Zoro # G3492837
Platform Height
90 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1009R2632A6E20B4C2P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
120 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Step Width
24 in
Overall Depth
67 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
67 in
Step Tread
Perforated
Ladder Tread
Perforated
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Yellow
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No