  • Mfr # 1209R2632A1E12B4C1P6
  • Zoro # G9826887
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1209R2632A1E12B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
90 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
88 in
Overall Width
32 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
88 in
Base Length
88 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
9
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Climbing Angle
50 Degrees
Rear Exit
No
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Weight
173 lb
Series
Series 1200
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Includes Handrails
Handrails Included
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Assembled
Load Capacity - Maximum
450 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 88 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No