  • Mfr # 1209R2632A1E24B4C1P6
  • Zoro # G9928886
Platform Height
90 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1209R2632A1E24B4C1P6
Platform Height
90 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
100 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
100 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
100 in
Step Tread
Expanded Metal
ANSI, OSHA Compliant
Includes
1 in Crutch Tips
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
194 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 100 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant