  • Mfr # 1509R2632A1E10B4W4C2P6
  • Zoro # G3491778
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
90 in
Number of Steps
9
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1509R2632A1E10B4W4C2P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
90 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
120 in
Bottom Width
33 in
Base Depth
108 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
67 in
Base Width
32 in
Reach Height - Maximum
14 ft
Caster Diameter
4 in
Base Length
67 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
9
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Climbing Angle
59 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Color
Yellow
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
174 lb
Series
Series 1500
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Unassembled
Tread Type
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 7.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10 ft, Number of Steps 9, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 33 in, Base Depth 108 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No