  • Mfr # AW10R2636A4C50P6
  • Zoro # G2155767
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Wheelbarrow Ladder
Platform Height
100 in
Number of Steps
10
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AW10R2636A4C50P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
100 in
Platform Depth
14 in
Platform Width
24 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
36 in
Base Depth
79 in
Step Width
24 in
Overall Width
36 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
81 in
Caster Diameter
10 in
Base Width
36 in
Reach Height - Maximum
14.9 ft
Base Length
81 in
Details
Item
Wheelbarrow Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
10
Load Capacity
350 lb
Step Tread
Ribbed
Material
Aluminum
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Finish
Aluminum Acid Brightened
Color
Silver
Ladder Actuation
None
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Includes
Ladder Instructions
Climbing Angle
59 Degrees
Assembled/Unassembled
Assembled
Rear Exit
No
Ladder Tread
Ribbed
Weight
89 lb
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Tread Type
Includes Handrails
Handrails Included
Assembly
Assembled
Folding
Not Foldable
Casters Included
(2) Rigid
Load Capacity - Maximum
350 lb
Description
Wheelbarrow Ladder, Material Aluminum, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Assembled, Load Capacity 350 lb, Step Tread Ribbed, Platform Depth 14 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 36 in, Base Depth 79 in, Overall Width 36 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation None, Finish Aluminum Acid Brightened, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant