  • Mfr # 1010R2632A1E10B4C1P6
  • Zoro # G2137926
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
100 in
Number of Steps
10
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1010R2632A1E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
100 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
72 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
32 in
Overall Depth
74 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
74 in
Reach Height - Maximum
14.9 ft
Base Width
32 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
10
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Color
Gray
Assembled/Unassembled
Assembled
Climbing Angle
59 Degrees
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Expanded Metal
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Weight
179 lb
Series
Series 1000
Ladder Type
Assembly
Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 72 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No