  • Mfr # 1010R3232A3E10B4C1P6
  • Zoro # G3492478
/ea
See details
Platform Height
100 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1010R3232A3E10B4C1P6
Platform Height
100 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
130 in
Overall Width
32 in
Step Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
74 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
74 in
Step Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Weight
211 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 130 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No