  • Mfr # 2610R2632A6E12B4W5C1P6
  • Zoro # G2169295
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
100 in
Number of Steps
10
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2610R2632A6E12B4W5C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
100 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
130 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
97 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
97 in
Base Length
97 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
14.9 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
10
Load Capacity
800 lb
Step Tread
Perforated
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Tread
Perforated
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Weight
193 lb
Series
Series 2600
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Partially Assembled
Folding
Not Foldable
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
800 lb
Ladder Type
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 8.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 10.8 ft, Number of Steps 10, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 97 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No