  • Mfr # 1011R2632A3E10B4C1P6
  • Zoro # G9806176
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
110 in
Number of Steps
11
Platform Depth
8 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1011R2632A3E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
110 in
Platform Depth
8 in
Platform Width
24 in
Overall Height
140 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
78 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
24 in
Step Width
24 in
Overall Depth
81 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
81 in
Reach Height - Maximum
15.7 ft
Base Width
32 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
11
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Climbing Angle
59 Degrees
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Gray
Weight
191 lb
Series
Series 1000
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Assembly
Assembled
Ladder Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 9.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 11.7 ft, Number of Steps 11, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 78 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No