  • Mfr # 1011R2632A6E10B4AC1P6
  • Zoro # G2155800
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
All Direction Ladder
Platform Height
110 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1011R2632A6E10B4AC1P6
Platform Height
110 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
140 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
81 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
81 in
Base Length
81 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
All Direction Ladder
Step Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled
Includes
Ladder Instructions
Ladder Tread
Perforated
Weight
191 lb
Description
All Direction Ladder, Material Steel, Platform Height 9.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 11.7 ft, Number of Steps 11, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 81 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant