  • Mfr # 1011R3232A1E10B4C1P6
  • Zoro # G3492408
/ea
See details
Platform Height
110 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1011R3232A1E10B4C1P6
Platform Height
110 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
140 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
140 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Step Width
30 in
Overall Depth
81 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
81 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
226 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 9.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 11.7 ft, Number of Steps 11, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 140 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No