  • Mfr # 2612R2632A6E12B4AC1P3
  • Zoro # G2155706
Platform Height
120 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
2612R2632A6E12B4AC1P3
Platform Height
120 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
150 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
108 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
116 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
116 in
Step Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Foot Activated Step Lock
Includes
Hardware, Ladder Instructions, Ladder Parts
Ladder Tread
Perforated
Weight
330 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 12.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 108 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant