  • Mfr # WMXA12R42A3P3
  • Zoro # G3896308
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
120 in
Number of Steps
12
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WMXA12R42A3P3
Platform Height
120 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
98 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Width
42 in
Overall Depth
98 in
Reach Height - Maximum
16.6 ft
Base Width
42 in
Base Length
98 in
Caster Diameter
4 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
12
Load Capacity
500 lb
Step Tread
Serrated
Material
Aluminum
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Unassembled
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Ladder Tread
Serrated
Rear Exit
No
Includes
Modular Front Legs
Color
Silver/Yellow
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Series
Workmaster
Tread Type
Weight
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Partially Assembled
Ladder Type
Load Capacity - Maximum
500 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Aluminum, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 13.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 500 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 98 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Yellow