  • Mfr # 1512R2632A1E20B4W4C2P3
  • Zoro # G3490956
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
120 in
Number of Steps
12
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1512R2632A1E20B4W4C2P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
120 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
38 in
Base Depth
174 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Width
32 in
Overall Depth
88 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
88 in
Reach Height - Maximum
16.6 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
12
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Steel
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
Yes
Climbing Angle
59 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Unassembled
Color
Yellow
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Weight
345 lb
Series
Series 1500
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Tread Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Unassembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 13.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 38 in, Base Depth 174 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No