  • Mfr # 1512R2632A1E30B4C1P3
  • Zoro # G9930846
Platform Height
120 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1512R2632A1E30B4C1P3
Platform Height
120 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
108 in
Overall Width
32 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
88 in
Base Width
32 in
Base Length
88 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Expanded Metal
59 Degrees
Includes
1 in Crutch Tips
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
369 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 13.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 108 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant