  • Mfr # 1512R2632A3E20B4C1P3
  • Zoro # G9931284
Platform Height
120 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1512R2632A3E20B4C1P3
Platform Height
120 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
98 in
Overall Width
32 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
88 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
88 in
Step Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
ANSI, OSHA Compliant
Includes
1 in Crutch Tips
Color
Gray
Ladder Tread
Serrated
Weight
332 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 13.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 98 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant