  • Mfr # 2612R2632A2E12B4W5C1P3
  • Zoro # G9852604
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
120 in
Number of Steps
12
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2612R2632A2E12B4W5C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
120 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
116 in
Handrail Height
3.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Step Width
24 in
Overall Depth
116 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Reach Height - Maximum
16.6 ft
Base Length
116 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
12
Load Capacity
800 lb
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Assembled/Unassembled
Unassembled
Color
Gray
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Climbing Angle
50 Degrees
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Weight
377 lb
Series
Series 2600
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Antislip
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Load Capacity - Maximum
800 lb
Assembly
Partially Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 12.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 116 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No