  • Mfr # 2612R2632A3E12B4W5C1P3
  • Zoro # G9862727
/ea
See details
Platform Height
120 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
2612R2632A3E12B4W5C1P3
Platform Height
120 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
162 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
116 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Width
32 in
Overall Depth
116 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Base Length
116 in
Step Tread
Serrated
ANSI, OSHA Compliant
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Weight
343 lb
Assembly
Partially Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 12.5 ft, Number of Steps 12, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 116 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant