  • Mfr # 1513R2642A3E20B4C1P3
  • Zoro # G9931275
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
130 in
Number of Steps
13
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1513R2642A3E20B4C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
130 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
172 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
105 in
Overall Width
42 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Depth
95 in
Reach Height - Maximum
17.4 ft
Base Width
42 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
95 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
13
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Rear Exit
No
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Unassembled
Color
Gray
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Weight
375 lb
Series
Series 1500
Load Capacity - Maximum
450 lb
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Assembly
Unassembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 14.3 ft, Number of Steps 13, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 105 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant