  • Mfr # 1513R2642A3E30B4C1P3
  • Zoro # G9930943
/ea
See details
Platform Height
130 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1513R2642A3E30B4C1P3
Platform Height
130 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
172 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
115 in
Overall Width
42 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
95 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
95 in
Base Width
42 in
Powder Coated
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
388 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 10.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 14.3 ft, Number of Steps 13, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 115 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant