  • Mfr # 1514R2642A2E20B4W4C1P3
  • Zoro # G2155776
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
140 in
Number of Steps
14
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1514R2642A2E20B4W4C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
140 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
182 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
112 in
Overall Width
42 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
3.5 ft
Step Width
24 in
Overall Depth
101 in
Reach Height - Maximum
18.3 ft
Base Width
42 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
101 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
14
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Handrails Included
Yes
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Assembled/Unassembled
Unassembled
Rear Exit
No
Climbing Angle
59 Degrees
Includes
Hardware, Ladder Instructions, Ladder Parts
Weight
449 lb
Series
Series 1500
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Assembly
Unassembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Tread Type
Antislip
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 11.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 15.2 ft, Number of Steps 14, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 112 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant