  • Mfr # 1714R3242A3E12B4W4C1P3
  • Zoro # G3489276
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
140 in
Number of Steps
14
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1714R3242A3E12B4W4C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
140 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
30 in
Overall Height
182 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
210 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Width
44 in
Step Width
30 in
Overall Depth
134 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
134 in
Base Width
42 in
Reach Height - Maximum
18.3 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
14
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Tread
Serrated
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Weight
437 lb
Series
Series 1700
Assembly
Unassembled
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Load Capacity - Maximum
450 lb
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 11.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 15.2 ft, Number of Steps 14, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 210 in, Overall Width 44 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No