  • Mfr # 2614R2642A3E12B4W5C1P3
  • Zoro # G9862702
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
140 in
Number of Steps
14
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2614R2642A3E12B4W5C1P3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
140 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
182 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
134 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
42 in
Handrail Height
3.5 ft
Overall Depth
134 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
42 in
Reach Height - Maximum
18.3 ft
Base Length
134 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
14
Step Tread
Serrated
Load Capacity
800 lb
Material
Steel
Finish
Powder Coated
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Assembled/Unassembled
Unassembled
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Climbing Angle
50 Degrees
Weight
400 lb
Series
Series 2600
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Assembly
Partially Assembled
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Load Capacity - Maximum
800 lb
Folding
Not Foldable
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 11.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 14.2 ft, Number of Steps 14, Unassembled, Load Capacity 800 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 134 in, Overall Width 42 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant