  • Mfr # 1515R2642A6E10B4W5C1P3
  • Zoro # G3489696
Platform Height
150 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1515R2642A6E10B4W5C1P3
Platform Height
150 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
192 in
Bottom Width
42 in
Base Depth
228 in
Overall Width
44 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
108 in
Base Length
108 in
Base Width
42 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Perforated
Ladder Tread
Perforated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
367 lb
Assembly
Partially Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 12.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 3.5 ft, Overall Height 16 ft, Number of Steps 15, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 42 in, Base Depth 228 in, Overall Width 44 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No