  • Mfr # 1002R1818A1E10B3C1P6
  • Zoro # G0995191
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
20 in
Number of Steps
2
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1002R1818A1E10B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
20 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
50 in
Bottom Width
18 in
Base Depth
18 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
18 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
19 in
Base Width
18 in
Caster Diameter
2 in
Reach Height - Maximum
8.3 ft
Base Length
19 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
2
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Color
Gray
Rear Exit
No
Ladder Tread
Expanded Metal
Climbing Angle
59 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Assembled/Unassembled
Assembled
Weight
37 lb
Series
Series 1000
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Casters Included
(4) Swivel
Assembly
Assembled
Tread Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 1.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 4.2 ft, Number of Steps 2, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 18 in, Base Depth 18 in, Overall Width 18 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray