  • Mfr # 2TR26A6E20B8C1P6
  • Zoro # G9826223
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
20 in
Number of Steps
2
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2TR26A6E20B8C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
20 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
50 in
Bottom Width
28 in
Base Depth
34 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Width
28 in
Step Width
24 in
Overall Depth
34 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
28 in
Base Length
34 in
Reach Height - Maximum
8.3 ft
Details
Item
Tilt and Roll Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
2
Step Tread
Perforated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Ladder Actuation
None
Finish
Powder Coated
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Tread
Perforated
Color
Gray
Rear Exit
No
Climbing Angle
59 Degrees
Weight
59 lb
Series
Tilt-n-Roll
Casters Included
(2) Rigid
Handrail Type
Double Handrails
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Assembly
Assembled
Ladder Type
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 1.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 4.2 ft, Number of Steps 2, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 28 in, Base Depth 34 in, Overall Width 28 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant