  • Mfr # 1003R1820A1E10B3SSP3
  • Zoro # G0382886
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
30 in
Number of Steps
3
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1003R1820A1E10B3SSP3
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
27 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Overall Depth
26 in
Base Length
26 in
Base Width
20 in
Caster Diameter
2 in
Reach Height - Maximum
9 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
3
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Expanded Metal
Material
Stainless Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Gray
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Ladder Tread
Expanded Metal
Finish
Unfinished
Handrails Included
Yes
Climbing Angle
59 Degrees
Includes
Ladder Instructions
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Weight
43 lb
Series
Series 1000
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Assembled
Ladder Type
Casters Included
(4) Swivel
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Description
Rolling Ladder, Material Stainless Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 27 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Unfinished, Color Not Applicable