  • Mfr # 1203R1820A3E12B3C1P6
  • Zoro # G6777084
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
30 in
Number of Steps
3
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1203R1820A3E12B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
30 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
32 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
16 in
Overall Width
20 in
Overall Depth
32 in
Reach Height - Maximum
9 ft
Base Width
20 in
Base Length
32 in
Caster Diameter
2 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
3
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Rear Exit
No
Ladder Tread
Serrated
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Color
Gray
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Handrails Included
Yes
Weight
46 lb
Series
Series 1200
Casters Included
(4) Swivel
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Assembly
Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Load Capacity - Maximum
450 lb
Tread Type
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 32 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant