  • Mfr # 1503R2630A1E30B3C1P6
  • Zoro # G0998028
Platform Height
30 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1503R2630A1E30B3C1P6
Platform Height
30 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
31 in
Base Depth
49 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
26 in
Caster Diameter
2 in
Base Length
26 in
Base Width
30 in
Step Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
95 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 31 in, Base Depth 49 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray