  • Mfr # 3TR26A3E10B8D3C1P6
  • Zoro # G0639059
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3TR26A3E10B8D3C1P6
Platform Height
30 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
28 in
Base Depth
31 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
28 in
Overall Depth
31 in
Base Length
31 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
28 in
Step Tread
Serrated
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Includes
Removable Rear Chain
Weight
50 lb
Handrails Included
Exit Direction
Forward, Rear
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 28 in, Base Depth 31 in, Overall Width 28 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant