  • Mfr # 3TR26A6E20B8D3C2P6
  • Zoro # G2197977
/ea
See details
Platform Height
30 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3TR26A6E20B8D3C2P6
Platform Height
30 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
60 in
Bottom Width
28 in
Base Depth
41 in
Overall Width
28 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
41 in
Base Length
41 in
Base Width
28 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Perforated
Color
Yellow
Includes
Removable Rear Safety Chain with Snap Hook
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Perforated
Double Handrails
Exit Direction
Forward, Rear
Weight
67 lb
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 2.5 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5 ft, Number of Steps 3, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 28 in, Base Depth 41 in, Overall Width 28 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant