  • Mfr # 4TA18A3E10B8C50P6
  • Zoro # G9826153
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4TA18A3E10B8C50P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
37 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Overall Depth
37 in
Base Length
37 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Width
20 in
Details
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Item
Number of Steps
4
Load Capacity
350 lb
Step Tread
Serrated
Material
Aluminum
Includes
2-1/2 in Rubber Pads
Assembled/Unassembled
Assembled
Climbing Angle
59 Degrees
Rear Exit
No
Handrails Included
Yes
Color
Natural
Ladder Actuation
None
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Ladder Tread
Serrated
Finish
Powder Coated
Weight
25 lb
Series
Tilt-n-Roll
Casters Included
(2) Rigid
Load Capacity - Maximum
350 lb
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Tread Type
Assembly
Assembled
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Aluminum, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 350 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 37 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant