  • Mfr # 1004R2630A2E10B3C2P6
  • Zoro # G0996250
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1004R2630A2E10B3C2P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
31 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
31 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
30 in
Base Length
31 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Handrails Included
Yes
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Yellow
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Weight
61 lb
Series
Series 1000
Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Tread Type
Antislip
Ladder Type
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Casters Included
(4) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 31 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow