  • Mfr # 1004R2630A3E10B3C1P6
  • Zoro # G2138039
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1004R2630A3E10B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
31 in
Step Width
24 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Width
30 in
Overall Depth
31 in
Base Length
31 in
Caster Diameter
2 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Width
30 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Color
Gray
Ladder Tread
Serrated
Assembled/Unassembled
Assembled
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Climbing Angle
59 Degrees
Finish
Powder Coated
Weight
61 lb
Series
Series 1000
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Load Capacity - Maximum
450 lb
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Casters Included
(4) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 31 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant