  • Mfr # 1004R2630A3E10B4C1P6
  • Zoro # G9814226
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1004R2630A3E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
31 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
31 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Width
30 in
Base Length
31 in
Caster Diameter
2 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Tread
Serrated
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Climbing Angle
59 Degrees
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Handrails Included
Yes
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
61 lb
Series
Series 1000
Handrail Type
Double Handrails
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Includes Handrails
Handrails Included
Assembly
Assembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 31 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant