  • Mfr # 1204R1820A1E12B3C1P6
  • Zoro # G2137908
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1204R1820A1E12B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
40 in
Step Depth
7 in
Overall Width
20 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
16 in
Overall Depth
40 in
Base Width
20 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Length
40 in
Caster Diameter
2 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Ladder Tread
Expanded Metal
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Assembled/Unassembled
Assembled
Climbing Angle
50 Degrees
Weight
56 lb
Series
Series 1200
Casters Included
(4) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Tread Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 12 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 40 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray