  • Mfr # 1204R2630A1E12B3C1P6
  • Zoro # G2137880
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1204R2630A1E12B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
40 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
30 in
Base Length
40 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
65 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 40 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray