  • Mfr # 1204R2630A3E12B3C1P6
  • Zoro # G2137871
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1204R2630A3E12B3C1P6
Platform Height
40 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
40 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
2 in
Base Length
40 in
Base Width
30 in
Step Tread
Serrated
Ladder Actuation
Spring-Loaded Casters
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
65 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 12 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 40 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Spring-Loaded Casters, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant