  • Mfr # 1504R1820A3E20B3C1P6
  • Zoro # G0998719
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1504R1820A3E20B3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
16 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
21 in
Base Depth
57 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Width
21 in
Overall Depth
31 in
Caster Diameter
2 in
Base Width
20 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Length
31 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
4
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Color
Gray
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Ladder Tread
Serrated
Climbing Angle
59 Degrees
Finish
Powder Coated
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Assembled/Unassembled
Unassembled
Weight
77 lb
Series
Series 1500
Tread Type
Includes Handrails
Handrails Included
Casters Included
(4) Swivel
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Assembly
Unassembled
Load Capacity - Maximum
450 lb
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 21 in, Base Depth 57 in, Overall Width 21 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant