  • Mfr # 1504R2630A3E10B3W5C1P6
  • Zoro # G0998877
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1504R2630A3E10B3W5C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
72 in
Step Depth
7 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Handrail Height
2.5 ft
Overall Depth
31 in
Base Width
30 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Caster Diameter
2 in
Base Length
31 in
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
4
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Color
Gray
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Assembled/Unassembled
Unassembled
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Weight Activated Step Lock
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Weight
63 lb
Series
Series 1500
Assembly
Partially Assembled
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Folding
Not Foldable
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Load Capacity - Maximum
450 lb
Locking Mechanism
Weight-Actuated Step Lock
Casters Included
(4) Swivel
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 72 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Weight Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant