  • Mfr # 4TR26A3E20B8D3C1P6
  • Zoro # G1000566
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Platform Height
40 in
Number of Steps
4
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4TR26A3E20B8D3C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
40 in
Platform Depth
20 in
Platform Width
24 in
Overall Height
70 in
Bottom Width
28 in
Base Depth
47 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Width
28 in
Step Width
24 in
Overall Depth
47 in
Reach Height - Maximum
9.9 ft
Base Length
47 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
28 in
Details
Item - Rolling Ladder
Tilt and Roll Ladder
Item
Number of Steps
4
Step Tread
Serrated
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Tread
Serrated
Ladder Actuation
None
Climbing Angle
59 Degrees
Finish
Powder Coated
Standards
ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
Yes
Color
Gray
Includes
Removable Rear Chain
Weight
77 lb
Series
Tilt-n-Roll
Tread Type
Folding
Not Foldable
Ladder Type
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Assembled
Exit Direction
Forward, Rear
Includes Handrails
Handrails Included
Handrail Type
Double Handrails
Casters Included
(2) Rigid
Description
Tilt and Roll Ladder, Material Steel, Platform Height 3.3 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 5.8 ft, Number of Steps 4, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 20 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 28 in, Base Depth 47 in, Overall Width 28 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation None, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, CAl/OSHA Compliant, OSHA Compliant