  • Mfr # AW05R1830A4C50P6
  • Zoro # G2156430
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Wheelbarrow Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
14 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AW05R1830A4C50P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
14 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
47 in
Overall Width
30 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
48 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Caster Diameter
10 in
Base Length
48 in
Base Width
30 in
Details
Item - Rolling Ladder
Wheelbarrow Ladder
Item
Number of Steps
5
Load Capacity
350 lb
Step Tread
Ribbed
Material
Aluminum
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Tread
Ribbed
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Assembled
Color
Silver
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Actuation
None
Finish
Aluminum Acid Brightened
Handrails Included
Yes
Includes
Ladder Instructions
Weight
54 lb
Load Capacity - Maximum
350 lb
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Assembly
Assembled
Tread Type
Casters Included
(2) Rigid
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Description
Wheelbarrow Ladder, Material Aluminum, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 350 lb, Step Tread Ribbed, Platform Depth 14 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 47 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation None, Finish Aluminum Acid Brightened, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Includes Ladder Instructions