  • Mfr # 1005R1820A1E10B4SSP3
  • Zoro # G2156220
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1005R1820A1E10B4SSP3
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
39 in
Overall Width
20 in
Step Width
16 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
20 in
Base Length
40 in
Step Tread
Expanded Metal
Material
Stainless Steel
Finish
Unfinished
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Assembled
Includes
Ladder Instructions
Rear Exit
No
Weight
81 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 39 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Unfinished, Color Not Applicable, Standards ANSI, OSHA Compliant