  • Mfr # 1005R1820A3E10B4C2P6
  • Zoro # G0638745
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1005R1820A3E10B4C2P6
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
20 in
Base Depth
40 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Width
20 in
Overall Depth
40 in
Base Width
20 in
Base Length
40 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Color
Yellow
Weight
81 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 20 in, Base Depth 40 in, Overall Width 20 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No