  • Mfr # 1005R2630A2E30B4C1P6
  • Zoro # G2156607
Platform Height
50 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1005R2630A2E30B4C1P6
Platform Height
50 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
59 in
Overall Width
30 in
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
40 in
Base Length
40 in
Base Width
30 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Antislip Vinyl
ANSI, OSHA Compliant
Includes
Ladder Instructions
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Weight
97 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 59 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant