  • Mfr # 1005R2630A3E10B4D3C1P6
  • Zoro # G0995550
/ea
See details
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1005R2630A3E10B4D3C1P6
Platform Height
50 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
40 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Depth
40 in
Base Width
30 in
Base Length
40 in
Caster Diameter
4 in
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Serrated
Weight
97 lb
Foot-Activated Step Lock
Exit Direction
Forward, Rear
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 40 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit Yes