  • Mfr # 1205R2630A2E24B4C1P6
  • Zoro # G2156336
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
50 in
Number of Steps
5
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1205R2630A2E24B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
50 in
Platform Depth
24 in
Platform Width
24 in
Overall Height
80 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
51 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
51 in
Base Length
51 in
Reach Height - Maximum
10.8 ft
Caster Diameter
4 in
Base Width
30 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
5
Step Tread
Antislip Vinyl
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Color
Gray
Rear Exit
No
Assembled/Unassembled
Assembled
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Includes
Ladder Instructions
Climbing Angle
50 Degrees
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Finish
Powder Coated
Weight
100 lb
Series
Series 1200
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Load Capacity - Maximum
450 lb
Folding
Not Foldable
Handrail Type
Double Handrails
Assembly
Assembled
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 4.2 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 6.7 ft, Number of Steps 5, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 24 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 51 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant